Złoty Wiek Holandii to przełom czasowy który trwał mniej więcej od roku 1579, był to rok założenia Republiki Zjednoczonych Prowincji(dzisiejsza Holandia) aż do roku około 1672, czyli wybuchu Rampjaar tzw. Roku klęski(był to czas kiedy Holandia była w trakcie wojny francusko-holenderskiej, oraz groziło jej zagrożenie w postaci trzeciej wojny angielsko-holenderskiej). Były to lata kiedy dzisiejsza Holandia, stała się jednym z największych mocarstw handlowo-ekonomicznych świata zachodnio-europejskiego. W tych czasach rozkwit zaliczyła nie tylko gospodarka, ale także malarstwo, religia, przemysł i kolonizacja zamorska Imperium Holenderskiego.
Mniej więcej w połowie XVI w. Unia Utrechcka, czyli unia siedmiu prowincji protestanckich zapoczątkowała rebelie przeciwko Filipowi II z Hiszpani, co poprowadziło do Wojny Osiemdziesięcioletniej. W trakcie trwania tej wojny, wybuchła również wojna hiszpańsko-angielska, co tylko pomogło holendrom w zabezpieczeniu swoich terenów, a także ważnych portów, takich jak Antwerpia.
Ustabilizowanie władania nad jednymi z najważniejszych portów i szlaków handlowych ówczesnego świata doprowadziło do okresu w czasie, który znamy dziś jako Holenderski Złoty Wiek.
Dominująca pozycja Amsterdamu jako centra handlu została jeszcze bardziej umocniona w roku 1640, kiedy to Holenderska Kompania Wschodnioindyjska zdobyła jako pierwsza i jedyna na świecie zachodnim do roku 1854 szlak handlowy oraz porozumienie z Chinami a także Japonią i złożyła regularny hołd Szogunowi.
Holenderski rozwój stanowczo przyczynił się do tego jak ukształtowany jest dzisiejszy handel morski a także relacje Europy z Azją, przez olbrzymią wymianę dóbr takich jak książki naukowe, wynalazki(takie jak zegarki), czy też porozumienia kulturowe między tymi dwoma tak odrębnymi wtedy światami.
Wiele różnych czynników wpływało na rozwój technologiczny i przemysłowy Holandii w tym okresie. Jednak kluczowym stało się zaopatrzenie w tanią energię płynącą z wiatraków i torfu, który był łatwo transportowany kanałami po całym kraju. Rozwój technologii wiatraków, która pozwoliła na wynalezienie tartaków zasilanych wiatrem, które umożliwiły budowę potężnych statków, początkując budowę ogromnej floty wojskowej, a także handlowej.
Autor
Damian Malarczyk
Asystent ds. rekrutacji
© 2017 AB Job Service |
projekt i wykonanie: itDesk