WSZYSTKO O WIEKÓWCE

WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O WIEKÓWCE

Wszystko co warto wiedzieć o wiekówce – Holandia to niewątpliwie piękny kraj, który wysokimi zarobkami kusi Polaków. Przymierzając się do pierwszego wyjazdu do Królestwa Niderlandów nie da się przeoczyć hasła „wiekówka Holandia”.

Co to takiego?

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto się tego dowiedzieć.

Wiekówka to uregulowany prawnie system, według którego pracodawca może (i niestety najprawdopodobniej to zrobi) wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 21 roku życia, znacznie niższą pensję. Niektóre firmy obliczając wypłatę, kierują się Twoim wiekiem rocznikowym, a inne dokładną datą urodzin. Ten  system płac, uregulowany w holenderskim prawie pracy. Zakłada, że wraz w wiekiem pracownika wzrasta jego wynagrodzenie. Pamiętać należy także, że obowiązuje ona wszystkich pracowników w Holandii, zarówno Holendrów jak i obcokrajowców tam pracujących. Warto wiedzieć, że to od pracodawcy zależy, czy płaci osobom niepełnoletnim zgodnie z obowiązującymi stawkami, czy też wypłaca pełne wynagrodzenie (takie, jak osobie, która ukończyła 21 lat). Przed wyborem oferty pracy należy zweryfikować czy na danym zakładzie pracy obowiązuje wiekówka.

Po co powstała wiekówka?

Są dwa główne powody. Obywatele Holandii mogą legalnie podjąć pracę już od 15 roku życia. Omawiany system płac ma stanowić zachętę do nauki, a nie do pracy. Dzięki wiekówce pracownik z doświadczeniem będzie zarabiał więcej niż osoba niepełnoletnia bez kwalifikacji.

Czy wynagrodzenie, które jest uzależnione od wieku jest… sprawiedliwe?


Wiekówka to od dłuższego czasu kwestia sporna w Holandii. Coraz więcej osób uważa, że wynagrodzenie zdeterminowane wiekiem dyskryminuje młode osoby. To temat, który w Holandii jest coraz częściej podejmowany również przez polityków.
Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja jest dość dynamiczna. Pierwotnie wiekówka w Holandii obowiązywała do 23 roku życia. W 2017 roku wiekówka została obniżona do 22 roku życia, a w 2019 roku obniżono ją do 21 lat.

Czy obowiązujące zasady zmienią się za kilka lat?

Tego jeszcze nie wiadomo, natomiast są pracodawcy, którzy z wiekówki świadomie rezygnują. W końcu holenderski system płac nie reguluje maksymalnej kwoty wynagrodzenia i to od samego pracodawcy zależy to, jaką stawkę zapłaci młodszemu Pracownikowi.

 

autor:
Monika Kucharska

Rekruter w AB Job Service