REKRUTER TEŻ CZŁOWIEK – czyli zasad kilka

REKRUTER TEŻ CZŁOWIEK – czyli zasad kilka

Jak wywrzeć dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? Jak zapewnić sobie pracę – na  te pytania coraz częściej poszukujemy odpowiedzi w sieci.

Wiele portali podaje nam gotowe wskazówki: jak się zachować, jak się ubrać, zwraca uwagę na mimikę twarzy, uścisk dłoni, tłumaczy co oznaczają poszczególne gesty. Gotowych przepisów na sukces jest sporo.

Czy jednak wierzyć w to, że np. kolor ubrania ma wpływ na to czy zostaniemy zaakceptowani? Czy o podjęciu pracy zadecydowała zielona bluzka, a może to jednak całość naszego charakteru i predyspozycji ? Czy w dobie wszech obecnych coachingów nie zapomnieliśmy o tym, co najważniejsze?

Mowa tu o kulturze oczywiście – kulturze osobistej, której uczymy się w trakcie całego naszego życia z różnym skutkiem niestety.

Czy dzwoniąc, pytając o pracę pamiętamy o zwykłych zwrotach grzecznościowych? Jest to ważniejsze niż nam się wydaje, a czasem nawet cenniejsze niż ładna czcionka w CV czy wspomniany mocny uścisk dłoni.

O jakich zasadach dobrego wychowania należy pamiętać, na co zwrócić uwagę i czego unikać? Kilka przykładów poniżej:

  • Rozmowę zaczynaj od zwyczajowego „Dzień dobry” jest to zawsze mile widziane czy to w formie wiadomości tekstowej, telefonicznej czy bezpośredniego kontaktu

 

  • Pamiętaj, aby się przedstawić (wiadomości sms/mail podpisuj). Jeśli zwykłe niuanse grzecznościowe Cię nie przekonują to zauważ, że im częściej podajesz swoje nazwisko, tym łatwiej zapadasz w pamięć. Czyli kolejny krok ku kulturze osobistej, która działa na Twoją korzyść

 

  • Niezależnie od tego czy starasz się o ofertę pracy jako kierownik, informatyk, sprzątaczka czy ogrodnik Twoje CV jest zawsze potrzebne i mile widziane – daj Pracodawcy się poznać. Rekruter nie może się domyślać co robiłeś i kim jesteś, Cv to Twoja wizytówka.

 

  • Pamiętaj, aby wysyłać aktualny życiorys – Twoje doświadczenie jest bardzo istotne, uwzględnij więc każdą pracę, w jakiej masz doświadczenie. Nie każ się prosić osobie rekrutującej o podanie szczegółów swojego doświadczenia, jeśli takich informacji nie zawarłeś. Nie wzdychaj ciężko jak po długim biegu, Rekruter nie chce Cię zamęczyć czy „zmusić do zeznań” – przeciwnie chce Ci pomóc 😊 Stara się dopasować oferty pracy możliwie najbardziej adekwatne do Twojego wcześniejszego doświadczenia lub ambicji. Opisz Twoje doświadczenie tak, aby potencjalny Pracodawca nie wahał się ani chwili w decyzji o Twoim zatrudnieniu. Rozpoczęcie pracy zwłaszcza za granicą musi być przede wszystkim legalne i bezpieczne. Czy naprawdę chciałbyś wyjechać kilkaset kilometrów do pracy tylko po podaniu nazwiska i swojego adresu? Czy czułbyś wtedy, że współpracujesz z kompetentną firmą? Cv to podstawowe informację o Tobie, dzięki którym wiesz, że nie mając doświadczenia nie trafisz do pracy, w której byś sobie nie poradził. Wskaż zatem swoje doświadczenie, poinformuj o pracach, których nie chciałbyś wykonywać. Masz prawo wyboru

 

  • Nie zaczynaj rozmowy od „Miała Pani dzwonić/Miał mi Pan dać pracę” – zwróć uwagę na to, że bierzesz udział w rekrutacji i tak jak do każdej pracy (Agencje nie działają tu w inny sposób) musisz spełniać wymagania danej oferty. Przypominaj o sobie, jest to jak najbardziej wskazane. Rozmawiając pamiętaj, jednak, że Rekruter też człowiek.

Pamiętaj, ze rozmawiasz z osobą, która stara się znaleźć dla Ciebie pracę. Pretensjonalny ton nie pomoże żadnej ze stron. Nie ma takiej potrzeby, aby psuć sobie nawzajem dzień, i tak jest wystarczająco za krótki 😊

Świat i panujące w nim zasady zmieniają się bardzo szybko, przez co często zapominamy o podstawowych zasadach dobrej prezentacji. Brakuje nam czasu, oczekujemy natychmiastowej odpowiedzi, piszemy skrótami ( priv, kontakt, zaint) jest to powszechnie akceptowalne. Czy jednak słusznie? Na to pytanie każdy z nas musi już odpowiedzieć sobie sam.

Niezwykłe jednak i smutne zarazem wydaje się, iż w dobie rozwoju cywilizacji, tym, co może Nas wyróżnić jest dobre wychowanie. Traktujmy innych tak jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Pamiętajmy bowiem, że nie tylko podczas rekrutacji podlegamy ocenie, a nigdy nie wiadomo, z kim lub dla kogo przyjdzie Nam jeszcze pracować.

 

Autor: Magdalena Wilczyńska,

Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji