Praca w Holandii- czy to się jeszcze opłaca?

Długo zastanawiałam się, o czym napisać. Tematów w głowie wiele, każdy ciekawy i każdy wart zatrzymania się przy nim na dłużej.

Ab Job Service, to firma, w której mam przyjemność pracować od 9 lat. Wiele widziałam przez ten czas. Zmiany, które następowały w Polsce, miały ogromny wpływ na rynek pracy. Pamiętam czasy 18% bezrobocia. Dzisiaj stopa bezrobocia kształtuje się na średnim poziomie około 6%.

Zatrzymam się dzisiaj przy dylemacie, który ma każdy, kto rozważa pracę za granicą. Jako Rekruterzy często słyszymy to pytanie: Praca za granicą-czy to się jeszcze opłaca?

Wg niektórych źródeł bezrobocia w Polsce, już praktycznie nie ma. Mówi się, że nie pracuje ten, kto nie chce.  Aż kusi komentarz w stylu, „po co mam wyjeżdżać skoro tylu Rodaków znalazło pracę w Polsce?”

Zwykle odpowiadam na tak postawione pytanie również pytaniem:

„Czy w Polsce za minimalną krajową jest Pan/Pani w stanie przeżyć miesiąc, opłacić czynsz za chociażby wynajmowane mieszkanie i utrzymać kilkuosobową rodzinę i co więcej- coś jeszcze odłożyć?

Bo pracując w Holandii zarabiając nawet 9,82 euro brutto/h (nie liczę tu wszystkich możliwych dodatków, których w Polsce nie ma i jeszcze długo nie będzie jak zniżka na mieszkanie, dopłata do ubezpieczenia, dodatek wakacyjny, tzw. urlopowe) jest to zdecydowanie możliwe.”

Polski rynek pracy zdecydowanie się zmienia, wrzuciliśmy piąty bieg. Wciąż jednak za łatwością znalezienia pracy nie idzie zadowalające wynagrodzenie. Wielu Polaków, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach musi pracować za minimalne wynagrodzenie.

Zachęcam do refleksji i wyrobienia własnej opinii, dostosowanej do miejsca i momentu w życiu, w którym każdy z nas obecnie się znajduje.

 

Autor:

Beata Pastuch

Area Manager