Jak napisać dobre cv do pracy

Jak napisać dobre cv do pracy

Jak napisać dobre CV, które zwiększy Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy?

 

Każde nasze działanie zaczyna się od pierwszego kroku. W przypadku poszukiwania pracy, jedynym z pierwszych podjętych kroków powinno być przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Tu pojawia się jednak problem: jak przygotować CV, które da nam realną szansę na uzyskanie zatrudnienia? Co powinno, a czego nie powinno się w nim umieszczać? Odpowiedź na te pytania uzyskasz poniżej – sprawdź, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę.

 

  1. Aktualne dane kontaktowe

Pamiętaj, aby zawsze w CV podawać swoje aktualne dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail. Rekruter musi mieć przecież możliwość, żeby się z Tobą skontaktować!

Wpisywanie w treść wiadomości aplikacyjnej aktualnych danych nie jest dobrym pomysłem (szczególnie jeśli brakuje ich w CV) – wygląda to nieprofesjonalnie, ale co ważniejsze: rekruter może je po prostu przegapić. A brak kontaktu z kandydatem, choćby ten idealnie pasował do oferty pracy, sprawi, że jego aplikacja zostanie odrzucona.

 

  1. Stosowny adres mailowy

Przy zakładaniu nowych adresów mailowych nie zawsze myślimy o tym, że te dane będą przekazywane różnym osobom i w różnych sytuacjach, również tych formalnych. Dlatego jeśli chcesz być potraktowany poważnie i nie najeść się wstydu, pamiętaj aby w adresach mailowych nie używać niecenzuralnych słów lub skrótów, przezwisk oraz nie stosować śmiesznie brzmiących domen (np. buziaczek.pl).

 

  1. Przejrzysty tekst

W twoim CV najważniejsza jest treść – to oczywiste. Warto zadbać o to, by była ona przedstawiona w odpowiedni sposób. Twój życiorys musi być przede wszystkim przejrzysty i czytelny dla rekrutera. Oddzielenie odpowiednich sekcji (np. „Doświadczenie zawodowe”, „Certyfikaty”) jest dobrym rozwiązaniem, które korzystnie wpływa na wizualny odbiór dokumentu oraz pomaga rekruterowi szybciej i sprawniej odnaleźć interesującego go dane.

Dodatkowo upewnij się, że cały dokument napisany jest taką samą czcionką, z wyraźnym zaznaczeniem najważniejszych informacji, z widocznie oddzielonymi od siebie sekcjami. Te drobne szczegóły naprawdę robię różnicę.

 

  1. Zdjęcie w CV

Zdjęcie kandydatka nie jest obowiązkowym elementem CV, ale jest dobrze odbierane przez rekruterów. Jeśli więc załączasz swoje zdjęcie, poświęć chwilę na wybranie takiego, które będzie stanowiło twój atut – przede wszystkim nie dołączaj fotografii prywatnych, zdjęć pokazujących całą twoją sylwetkę oraz takich, na których nie jesteś sam. Bezpiecznym rozwiązaniem są zdjęcia formalne (wykonywane do dokumentów) lub biznesowe (wykonane na jasnym tle, w stosownym ubraniu).

 

  1. Błędy ortograficzne, gramatyczne, językowe

Każdemu z nas może zdarzyć się popełnienie błędu w pisanym tekście, od zwykłej literówki po błędy ortograficzne. Dlatego tworząc swoje CV pamiętaj o tym, by kontrolnie przeczytać cały dokument i wyłapać je wszystkie, zanim aplikacja trafi w ręce rekrutera. Dokumenty aplikacyjne z wyraźnymi błędami nie świadczą dobrze o kandydacie i już na starcie wywierają złe wrażenie na rekruterze.

 

  1. Doświadczenie zawodowe

Rubryka „Doświadczenie zawodowe” to jeden z najważniejszych elementów twojego CV i to właśnie te informacje są najczęściej rozpatrywane przez rekrutera. Pochwal się stanowiskami, które obejmowałeś i sukcesami, jakie udało Ci się na tym polu osiągnąć. Pamiętaj jednak, że więcej nie zawsze znaczy lepiej – jeśli masz duże doświadczenie zawodowe, wyszczególnij w CV te prace, które mogą być istotne podczas rekrutacji na konkretne stanowisko. Zachowaj też odpowiednią chronologię, zaczynając od swojego ostatniego miejsca pracy.

 

  1. Klauzula

Pamiętaj, żeby w swoim CV zawsze umieszczać klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Z formalnego punktu widzenia CV bez takiej informacji nie może zostać rozpatrzone w toku rekrutacji.

 

Przestrzeganie zasad opisanych w powyższych punktach nie zagwarantuje Ci zatrudnienia, zwiększy natomiast Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Dlatego właśnie warto poświęcić kilka dodatkowych minut aby zadbać o treść i wygląd swojego CV – jest ono przecież twoją wizytówką i to właśnie na tym dokumencie bazuje pierwsze wrażenie rekrutera na twój temat. Daj się zatem poznać od dobrej strony0

Patrycja Morawska 

Rekruter ds. projektów międzynarodowych