HOLANDIA JAKO LIDER W ZRÓWNOWAŻONYM ROLNICTWIE

Holandia jako lider w zrównoważonym rolnictwie

HOLANDIA JAKO LIDER W ZRÓWNOWAŻONYM ROLNICTWIE

Holandia, mimo swojej niewielkiej powierzchni, jest drugim największym eksporterem produktów rolnych na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Przemiany, które zaszły w tym kraju w ciągu ostatnich kilku dekad, sprawiają, że Holandia stała się pionierem w zakresie zrównoważonego rolnictwa. Doskonale łączy innowacyjne technologie z dbałością o środowisko.

TECHNOLOGIA I PRECYZJA

Holenderscy rolnicy korzystają z zaawansowanych technologii, dzięki którym mogą precyzyjnie dostosować nawożenie i podlewanie upraw, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody i chemikaliów, a tym samym przyczynia się do ochrony środowiska.
Ponadto Holandia opiera się na rolnictwie precyzyjnym, które łączy technologie cyfrowe, takie jak systemy GPS, zrównoważone techniki upraw i hodowli zwierząt, oraz innowacyjne podejście do zarządzania zasobami naturalnymi.
Holandia jest również liderem w wykorzystaniu robotów w rolnictwie. Są to roboty do zbiorów, sadzenia czy sortowania warzyw i owoców zmieniają sposób, w jaki uprawy są prowadzone oraz zwiększa efektywność.

ENERGIA ODNAWIALNA W OGRODNICTWIE HOLENDERSKIM

Holenderskie szklarnie wykorzystują energię odnawialną. Przykładem są panele słoneczne, do zasilania systemów ogrzewania. W szklarniach uprawia się m.in. pomidory, papryki czy ogórki – w sposób, który minimalizuje emisję dwutlenku węgla.
Dodatkowo systemy nawadniania oparte są na precyzyjnych czujnikach. Monitorują one wilgotność gleby, pozwalają na oszczędność wody, co jest kluczowe w czasach zmian klimatycznych.

Holandia jest krajem, który udowadnia , że zrównoważone rolnictwo może być nie tylko ekologiczne, ale także opłacalne. Śmiało możemy nazwać ją liderem, oferującym technologie i know-how, które mogą pomóc w rozwoju rolnictwa na całym świecie. Dzięki innowacyjnym technologiom, zaawansowanemu zarządzaniu zasobami naturalnymi i dbałości o ekosystemy, kraj ten osiągnął imponujący sukces w produkcji rolnej.  Zminimalizował jednocześnie swój wpływ na środowisko.

Autor
Aleksandra Uss
Specjalista ds. rekrutacji/ Lider zespołu