Czy wiesz, że w Holandii

Czy wiesz, że w Holandii:

Holandia to państwo pełne ciekawostek i osobliwości. Kiedy na święta odwiedzi Cię tutaj rodzina i zapyta cóż takiego ciekawego w tej Holandii, że zechciałeś w niej  zamieszkać, warto pochwalić się znajomością ciekawostek związanych z krajem kojarzonym przez wszystkich tylko  z tulipanami czy wiatrakami.

W poniedziałek prawie wszystkie sklepy otwierane są dopiero od trzynastej, a w sobotę apteka otwarta jest tylko w szpitalu.

W Holandii istnieje wiele miejscowości o zabawnie brzmiących nazwach, takich jak: „Papendrecht”(Papierowe Miasto), „ Borculo” (Kurczkowy Staw), czy „ Koog aan de zaan” (Koza nad Zaanem).

Jednym z najbardziej znanych w Niderlandach przysmaków jest „HARING”- czyli śledź, którego je się w taki sposób, że trzyma się go za ogon, wkłada do ust i połyka w całości…

W tym kraju obowiązuje zasada „po prostu bądź normalny- to już wystarczająco szalone”. Holendrzy cenią sobie skromność.

Będąc w kraju tulipanów na pewno nie będziesz narzekać na brak kawy. Obywatele tego kraju uwielbiają „KOFFETIJD”. Kawę w Holandii piją wszyscy,wszędzie i jak na polskie warunki dużo. Napój ten podawany jest w towarzystwie herbatki lub czekoladek.

Środa jest wyjątkowym dniem dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Szkoły dostosowują środowy plan lekcji tak, aby dzieci wcześniej kończyły swoje zajęcia i mogły wrócić do domu. Podobne traktowanie spotyka pracujących rodziców.

Niezwykle osobliwym jest  sposób przekazywania uczniom wyników matur. Jeżeli  uczeń otrzymał wynik pozytywny na znak skończenia szkoły w oknie wywieszana jest flaga holenderska z plecakiem szkolnym.

Ciekawe również mogą okazać się imiona noszone przez Holendrów. Dziecko można nazwać niemalże każdym słowem, które nie jest obraźliwe i da się je zapisać alfabetem łacińskim.

Najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym zawodzie. Kargadoor w dosłownym tłumaczeniu “przesuwający wózek do przodu”, to profesja wykonywana w Amsterdamie w pierwszej połowie XX wieku. Ludzie tej specjalności pomagali przepchnąć wózek przez mosty i wzniesienia za pomocą liny.

autor:

Monika Kucharska Rekruter w AB Job Service