Czy muszę znać język niderlandzki?

Chce pracować w Holandii! Czy muszę znać język niderlandzki?

Chce pracować w Holandii! Czy muszę znać język niderlandzki?

Holandia uchodzi za jeden z krajów Unii Europejskiej, w której pracuje się najlepiej. W 2022 roku agencje zatrudnienia do pracy wysłały ponad 74 000 osób, w porównaniu do Niemiec o 33000 więcej osób. Najczęściej pracownicy szukają zatrudnienia na magazynach, gdyż oferty te skierowane są także do młodych ludzi, którzy dopiero nabywają doświadczenia na rynku pracy. W związku z tym coraz większa liczba ludzi  przybywa do Holandii, w poszukiwaniu kariery.

Angielski czy niderlandzki?

Osoby poszukujące pracy w Holandii często zastanawiają się, czy muszą posługiwać się językiem niderlandzkim, angielskim, a może wystarczy im chęć do pracy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W jakim języku mówią Holendrzy?

Zacznijmy od tego, że prawie 95% populacji w Holandii mówi po angielsku. Język ten przysłużył się im szczególnie w sferze biznesu i edukacji. Wprawdzie nie jest uznawany za język urzędowy. Jednak w niektórych regionach, jak w gminie Amsterdam, uznaje się go za urzędowy, chociaż o niższym statusie niż niderlandzki.

Czy angielski wystarczy?

Dla osób, które poszukują pracy za granicą, znajomość języka angielskiego wiele ułatwia. Daje Wam to swobodę w porozumiewaniu się nie tylko w miejscu pracy, ale także przy codziennych czynnościach, takich jak wyjście do restauracji czy na zakupach. Znając podstawy języka angielskiego w Holandii można podjąć pracę w takich sektorach jak budownictwo, hotelarstwo, rolnictwo czy produkcja. Na tych stanowiskach pracy ważniejsze są umiejętności praktyczne czy też doświadczenie.

W jakim celu uczyć się niderlandzkiego?

Jak wyżej wspomniałam, w wielu miejscach pracy nie ma obowiązku posługiwania się biegle językiem niderlandzkim. Oczywiście, jeśli zależy Wam na karierze w Holandii, to warto zainwestować swój prywatny czas, aby go poznać. Może się to także przyczynić do płynniejszej pracy czy lepszej integracji z zespołem. Ułatwi to także nawiązanie kontaktów z przełożonym czy poznanie holenderskiej kultury.

Zatem- Czy muszę znać język niderlandzki?

Jeśli planujecie pobyt długoterminowy: chcecie tak mieszkać i pracować, to zdecydowanie warto zainwestować w naukę niderlandzkiego. Pracując w naszej agencji macie także możliwość podjęcia kursu języka holenderskiego, co z pewnością da Wam większe możliwości na karierę w tym pięknym kraju.

autor:

Sylwia Waldowska
Rekruter w AB Job Service